Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-07-29

Smocze skrzydła na pętlach

Pętle komunikacji kwitną letnimi kwiatami. Pasażerowie mogą podziwiać tysiące smoczych i boliwijskich begonii posadzonych w piętrowych kwietnikach.

Begonia królową lata

Latem na miejskich kwietnikach pasażerowie komunikacji miejskiej mogą podziwiać przede wszystkim begonie w towarzystwie traw ozdobnych i bylin. Rozplenice japońskie i gaury dodają kompozycjom uroku dzięki delikatnym, ale wyjątkowo dekoracyjnym kwiatom. W tym roku jako główną roślinę wybraliśmy begonie o nazwie Dragon Wing, czyli smocze skrzydło. To jedne z najszybciej i najokazalej rosnących odmian. Osiągają do 70 cm wysokości, a końcówki pędów są lekko zwisające, co nadaje całej kompozycji interesujący wygląd.

Na pierwszym planie piętrowe donice obsadzone białymi, czerwonymi i różowymi begoniami smoczymi, a tle tramwaje i przystanek tramwajowy.
Smocze begonie mogą podziwiać pasażerowie na pętli tramwajowej P+R Al. Krakowskiej

Nowością w tegorocznych aranżacjach są begonie boliwijskie o dużych, charakterystycznych liściach, zwisającym pokroju i licznych kwiatach. Wyjątkowy jest również kształt płatków, które w tej odmianie są kielichowate, co nie jest często spotykane wśród begonii.

Na pierwszym planie obfite liście begonii boliwijskiej, czerwone kwiaty, w tle autobusy.
Begonie boliwijskie rosną m.in na pętli Wilanów

Kolorowo na pętlach

Ogrodnicy posadzili w sumie 7600 letnich roślin na 7 pętlach komunikacji miejskiej. Najwięcej, bo po 1700 smoczych begonii na pętli Żerań FSO i Rondo Wiatraczna, a kolejne 1400 na pętli tramwajowej P+R Al. Krakowska i 1200 na Nowym Bemowie. Natomiast pętla autobusowa Esperanto i Wilanów wzbogaciła się o begonie boliwijskie. Odmienną – w zakresie użytych roślin – aranżację zyskała pętla tramwajowa Annopol, którą dekorują czerwone pelargonie bluszczolistne.

Odpowiednia pielęgnacja

Wszystkie gatunki, które wybieramy do aranżacji miejskiej przestrzeni, ze względu na specyfikę miejsc w których rosną, muszą być wytrzymałe na wysokie temperatury, słońce, silny wiatr czy spaliny. Ogrodnicy przez cały rok dobierają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne do każdej rośliny. I tak latem begonie i pelargonie są regularnie podlewane i nawożone, pielone, a przekwitłe kwiatostany i pożółkłe liście usuwane.

Sezonowe sadzenie kwiatów to tylko jedna z części prac, jakie Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi w zakresie utrzymania zieleni na 57 pętlach komunikacji miejskiej. Regularna pielęgnacja w postaci cięć technicznych, pielenia, nawożenia oraz dosadzania dotyczy także drzew i krzewów. 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115