Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-08-09

Sprzątamy miasto wodą z recyklingu

Już ponad milion litrów wody z pływalni dostało drugie życie. Od początku wakacji używamy jej do sprzątania warszawskich ulic i torowisk tramwajowych.

To już czwarta edycja ekoakcji, w której bierzemy udział wraz z ośrodkami sportowymi. W wakacje, podczas przerw technicznych, baseny muszą zostać opróżnione. Woda, zamiast trafić do kanalizacji, jest przepompowywana do pojazdów służb oczyszczania i wykorzystywana do sprzątania miasta.

Wodny recykling już na stałe wpisał się w harmonogram naszych letnich prac. Pozwala na ograniczenie poboru wody w czasie trudnej sytuacji hydrologicznej i jest dowodem na to, że proekologiczne rozwiązania i troska o środowisko jest możliwa także w sektorze oczyszczania miasta.

Pojazdy służb oczyszczania pobierają wodę z basenu „Polonia”

Ekologicznie dla czystości

W tegorocznej akcji współpracowaliśmy już z 6 pływalniami – OSiR Wawer, DOSiR Praga-Północ, OSiR Praga-Południe, SCS Aktywna Warszawa Polonia, CRS Bielany i CSR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Udało się z nich odzyskać łącznie ponad milion litrów wody, które napełniły ok. 120 zamiatarek i zmywarek. Sprzęt do przepompowywania zapewnia i obsługuje Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej. Woda jest pobierana w momencie, gdy minie już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

Zmywarki pobierają wodę z ośrodka sportowego w Wawrze

Zmywarki pobierają wodę z ośrodka sportowego w Wawrze

Akcja będziemy prowadzić do września, gdy opróżnione zostaną odkryte baseny, które działają podczas lata. Od początku przedsięwzięcia w 2020 r. do sprzątania stolicy ponownie wykorzystaliśmy już łącznie ponad 7,5 mln litrów wody.

Regularne porządki

Odpowiadamy za sprzątanie 1300 km ulic oraz torowisk tramwajowych. Od wiosny do jesieni każda z nich jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Pozostałymi ulicami zajmują się m.in. urzędy dzielnic, zarządcy osiedli oraz GDDKiA.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115