Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-03-16

Sprzątamy po zimie

Sezon zimowy powoli dobiega końca – dlatego rozpoczynamy gruntowne sprzątanie. Do usunięcia z ulic i chodników jest przede wszystkim piasek. Pozimowymi porządkami objętych jest w sumie 1500 km dróg oraz 3,4 mln m² terenów dla pieszych. 

Porządki na ulicach 

Żebyśmy mogli rozpocząć sprzątanie ulic, temperatury, w ciągu dnia oraz przede wszystkim w nocy, muszą być dodatnie. Pozimowe porządki na jezdniach wymagają użycia dużych ilości wody, co przy temperaturze poniżej zera mogłoby powodować gołoledź. 

Ostatnie sprzątanie ulic odbyło się na początku grudnia zeszłego roku. Przez ponad trzy miesiące na jezdniach zebrało się tyle piasku, że efekt w pełni oczyszczonych dróg można uzyskać dopiero po kilku przejazdach zamiatarek i zmywarek.  Aby uniknąć utrudnień na drogach, prace wykonujemy w nocy. W sumie do wyczyszczenia jest 1500 km warszawskich ulic - prace potrwają kilka najbliższych tygodni. 

Zamiatarka czyści jezdnię

Zamiatarka czyści jezdnię Fot. Partner 

Sprzątanie chodników

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o tereny dla pieszych. Kiedy zimą nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, chodniki są na bieżąco zamiatane. Wraz z nadejściem wiosny zakres prac poszerzamy o mycie wiat i chodników. Do tej pory ekipy z myjkami pojawiły się już na przystankach w Śródmieściu, na Targówku, Pradze-Północ i Woli. Prace porządkowe prowadzimy także na pętlach autobusowych i tramwajowych, gdzie trzeba uporządkować zieleń.

 

Zamiatanie chodnika na przystanku autobusowym

Zamiatanie chodnika na przystanku autobusowym 

Systematyczność dla czystości

Po zakończeniu pozimowych porządków ulice i tereny dla pieszych będą sprzątane systematycznie. Regularność pozwala nam zachować czystości na najwyższym poziomie. Każda z jezdni zamiatana będzie na mokro raz na tydzień, a gruntownie myta raz na miesiąc. Chodniki i przystanki będziemy zamiatać przynajmniej raz w tygodniu, a w niektórych rejonach nawet codziennie – częstotliwość zależy od lokalizacji. Przy czym ok. 45 proc. terenów sprzątanych jest trzy razy w tygodniu. Codziennie służby porządkowe zabierają śmieci z ulicznych koszy. Na terenach ZOM jest ich 12 tys., a w całym mieście ok. 27 tys.

Ekipa porządkowa czyści wiatę przystankową 

Ekipa porządkowa czyści wiatę przystankową 

Czysta Warszawa - wspólna sprawa 

Nad czystością miasta pracują również urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, a także administratorzy i zarządcy nieruchomości.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115