Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-03-15

Sprzątamy Warszawę na wiosnę

Ruszyły wiosenne porządki. Do harmonogramów codziennych prac włączamy te, które były zawieszone na czas zimy.

Słoneczne i coraz cieplejsze dni to znak, że wiosna coraz bliżej. Prowadzimy porządki w Warszawie przez cały rok, jednak część z nich można wykonywać tylko przy temperaturach, które sprzyjają używaniu wody. Mycie ulic, wiat i koszy na śmieci wraca do codziennych harmonogramów.

Ulice sprzątane na mokro

Usunięcie z ulic piasku i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez zimę, jest ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców. Zlecane przez nas prace są prowadzone na mokro, co korzystnie wpływa na jakość powietrza, ponieważ ogranicza wzbijanie się pyłów podczas zamiatania. Przy sprzyjającej pogodzie na ulicach pojawiają się już zamiatarki i zmywarki. Mają do posprzątania 1500 km ulic. Aby uzyskać efekt dokładnie wyczyszczonych jezdni, konieczny jest kilkukrotny przejazd tych pojazdów, dlatego potrwa to kilka tygodni.

Zamiatarka sprząta ulicę nocą

Zamiatarka czyści ulicę, fot. Partner

Mimo, że rozpoczęło się już sprzątanie po zimie, posypywarki i pługi w każdej chwili mogą wyjechać do zleconej przez nas akcji. Sezon zimowy dla służb miejskich trwa umownie od połowy października do połowy kwietnia.

Czysto dla pieszych i pasażerów

Gdy zimą nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, chodniki i przystanki są zamiatane na bieżąco. W miejscach o największym ruchu pieszych odbywa się to nawet codziennie. Dlatego te tereny na wiosnę nie potrzebują dodatkowych porządków, a wysoki standard czystości jest utrzymywany na co dzień. Podobnie jest z usuwaniem śmieci z koszy. Każdy z 12 tys. śmietników, za które odpowiadamy, jest opróżniany codziennie przez cały rok, niezależnie od pogody, od 1 do 7 razy na dobę.

Pracownicy ZOM zamiatają przystanek

Pracownicy ZOM zamiatają przystanek

Są jednak prace, które wracają na wiosnę, ponieważ nie można ich było prowadzić przy ujemnych temperaturach. To m.in. gruntowne mycie wiat przystankowych, do którego używa się myjek ciśnieniowych. Gdy tylko pozwoli na to pogoda, zlecimy czyszczenie ponad 1200 wiat w całej Warszawie.

Jak co roku wraz z wiosną rozpoczyna się również usuwanie pseudograffiti z koszy oszpeconych przez wandali. W tym roku dysponujemy funduszami, które pozwolą wyczyścić nawet 1000 śmietników.

Porządki dla rowerzystów

Pozimowe porządki obejmą również ścieżki rowerowe wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Zamiecenie ich z piasku, liści i śmieci to kwestia nie tylko estetyki, ale i bezpieczeństwa rowerzystów. Zanieczyszczenia, które wymagają szybkiego usunięcia, jak np. potłuczone szkło, są także sprzątane interwencyjnie – mogą je zgłaszać również mieszkańcy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Ciągnik z zamiatarką czyści ścieżkę rowerową

Ciągnik z zamiatarką czyści ścieżkę rowerową

Wiosenna zieleń

Przygotowania do wiosny widać również na 60 pętlach komunikacji miejskiej, którymi się opiekujemy. To powierzchnia 11,5 ha zieleni. Trawniki są sprzątane i wygrabiane, trwa również pielęgnacja krzewów. A już niedługo na kwietnikach ustawionych na krańcowych przystankach pojawi się ponad 11 tys. wielokolorowych bratków.

Czysta Warszawa - wspólna sprawa

Odpowiadamy za czystość wybranych terenów w Warszawie. Zarządców pozostałych miejsc zachęcamy, aby dbali o porządek regularnie, a przy sprzyjającej pogodzie rozpoczęli też gruntowne sprzątanie po zimie. Nad czystością stolicy czuwają także m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st Warszawy i administratorzy osiedli.


Wcześniejsze aktualności
07.02.2024

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115