Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2020-07-07

Sprzątanie ulic - dla estetyki, bezpieczeństwa i zdrowia

Regularne sprzątanie ulic na mokro to nie tylko poprawa estetyki, lecz także działanie dla zdrowia mieszkańców. W tym roku warszawskie ulice zostały posprzątane już 20 razy.

 

Sprzątanie – zamiatanie na mokro i zmywanie ulic jest niezbędne zarówno dla estetyki miasta, jak i dla bezpieczeństwa kierowców. Ale ma też znaczenie dla zdrowia mieszkańców, ponieważ wpływa korzystnie na jakość powietrza. Szczotki zamiatarek oczyszczają jezdnie z kurzu i piachu oraz błota i innych zanieczyszczeń, które mogłyby stwarzać zagrożenie poślizgiem. 1300 km warszawskich ulic, za których czystość odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, od wiosny do jesieni jest sprzątanych na mokro przynajmniej raz na tydzień, a w zależności od lokalizacji i potrzeb, może się to odbywać częściej. W pierwszej połowie tego roku każda z ulic została posprzątana minimum 20 razy.

Sprzątanie odbywa się na mokro i dotyczy całej szerokości jezdni

Sprzątanie odbywa się nocami, ponieważ duże specjalistyczne pojazdy poruszają się z niewielką prędkością – w ciągu dnia mogłyby powodować korki i zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Regularne sprzątanie ulic ogranicza unoszenie się pyłów i innych zanieczyszczeń, co poprawia jakość powietrza, więc bezpośrednio wpływa na zdrowie warszawiaków. Podczas szczególnych okoliczności epidemii COVID-19 oprócz sprzątania odbywała się również dezynfekcja przestrzeni publicznej. Prace te prowadzone przy wykorzystaniu wysoko ozonowanej wody objęły 4500 km ulic.

Dezynfekcja ulic prowadzona była w każdej z warszawskich dzielnic

Każdy mieszkaniec może sprawdzić w kalendarzu sprzątania, kiedy czyszczona jest jego ulica. Aplikacja zawiera informacje, kiedy na konkretnej ulicy, o ile znajduje się ona pod opieką ZOM,  pojawiają się zamiatarki i zmywarki.

 

Zarząd Oczyszczania Miasta zleca oczyszczanie ulic o kategorii dróg krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych, w tym utwardzonych torowisk tramwajowych. Pozostałe ulice gminne podlegają urzędom 18 warszawskich dzielnic. Drogi utrzymują także inni zarządcy terenów, m.in. administracje i wspólnoty, a w przypadku dróg ekspresowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115