Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-09-27

Sprzątanie z oszczędzaniem wody

1,6 mln litrów. Tyle wody warszawskie baseny oddały w tym roku służbom miejskim. Podsumowujemy akcję wodnego recyklingu.  

170 pojazdów służb oczyszczania zapełniło się wodą z basenów, którą następnie umyły stołeczne ulice i torowiska. Przez trzy ostanie miesiące zamiast do kanalizacji, pływalnie przepompowywały ją do polewaczek. W sumie odzyskaliśmy 1,6 mln litrów wody.

– W dobie zmian klimatycznych woda to szczególne dobro. O ekologii w codziennej pracy pamiętają także warszawskie służby komunalne, które połączyły siły z miejskimi ośrodkami sportu. Zarząd Oczyszczania Miasta nadal szuka możliwości oszczędzania zasobów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów czystości. Widzimy powodzenie takich działań, a akcja wodnego recyklingu spotkała się z dużym uznaniem wśród mieszkańców nie tylko Warszawy – mówi Dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt.

Polewaczki jedna za drugą są ustawione pod pływalnią w Centrum Sportu i Rekreacji WUM

Polewaczki pobierają wodę z basenu w Centrum Sportu i Rekreacji WUM

Drugie życie wody

Akcja prowadzona była w czasie przerw technologicznych, kiedy ze względów konserwacyjnych konieczne jest osuszenie zbiorników na basenach. Do naszej ekoinicjatywy przystąpiło w tym roku 7 ośrodków: „Wodnik” z Pragi-Południe, „Delfin” z Woli, basen przy ul. Lindego z Bielan, a także ochocki OSiR z Rokosowskiej, Centrum Sportu i Rekreacji WUM, OSiR Żoliborz oraz Park Wodny Moczydło. Wsparcie techniczne w postaci pomp koniecznych do napełnienia pojazdów służb oczyszczania zapewniała Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej.

Po raz trzeci przeprowadziliśmy akcję odzyskiwania wody, wpisując się tym samym w stołeczną kampanię „Szanuj wodę – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj”. Łącznie w ciągu trzech ostatnich lat w ramach wodnego recyklingu ponownie użyliśmy 6,5 mln litrów wody – to niemal tyle, ile pomieszczą dwa baseny olimpijskie.

Nasza inicjatywa wskazuje, że szerzenie proekologicznych rozwiązań i dbałość o środowisko jest możliwa w różnorodnych sektorach.

Regularne porządki

Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic. Każda z nich jest – od wiosny do jesieni – czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Za pozostałe warszawskie ulice odpowiadają – urzędy dzielnic, GDDKiA oraz zarządcy osiedli.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115