Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2020-08-20

TOP 5 sprzętu do sprzątania miasta

Od mechanicznej zamiatarki do miotły, czyli przewodnik po tym, czym porządkowane jest miasto.

W mieście, podobnie jak w każdym domu, do czyszczenia różnych powierzchni używany jest odpowiedni sprzęt. A więc po kolei - co wykorzystywane jest w Warszawie.

Zamiatarka

Niepodważalna liderka rankingu. 19 zamiatarek wyjeżdża każdego tygodnia na warszawskie ulice i sprząta je na mokro. Wiemy gdzie, kiedy i jak pracowało każde z aut, ponieważ wszystkie wyposażone są w satelitarny system lokalizacji i kontroli. Zamiatarki mają na wyposażeniu różne rodzaje obrotowych szczotek - talerzowych i walcowych, którymi usuwają z jezdni piach, błoto czy liście.  Zmiecione zanieczyszczenia trafiają do pojemnika na odpady. Szczotki w trakcie pracy zraszane są wodą, to ważne, bo ogranicza wzbijanie się pyłów, a to wpływa pozytywnie na jakość powietrza.

Zmywarka

Siostra zamiatarki – działa nie tylko na jezdniach, ale i na torowiskach. Z przodu ma zamontowaną listwę z dyszami, z których pod dużym ciśnieniem wypuszczana jest woda. Jednorazowo ta maszyna wyposażona jest w zbiornik o pojemności nawet 15 m3. W tym roku wystartowało w Warszawie eko-mycie ulic, do którego używana była woda z basenów.  Warszawskie ulice czyszczone są na mokro każdego tygodnia, a wykonuje to 15 pojazdów.

Szorowarka

To mały, zwrotny pojazd, idealny do  sprzątania chodników. Działa regularnie od wiosny do jesieni w reprezentacyjnych miejscach miasta, np. na Krakowskim Przedmieściu czy Świętokrzyskiej. Wyjeżdża wcześnie rano, kiedy jeszcze ruch jest niewielki i myje w sumie 57 tys. m² trotuarów. Trzy obrotowe szczotki szorują powierzchnię chodnika, a woda, która używana jest do mycia, trafia wraz z zebranymi zanieczyszczeniami, z powrotem do zbiornika w pojeździe.

Myjka ciśnieniowa

To bardzo skuteczne narzędzie wykorzystywane do mycia wiat przystankowych, przejść podziemnych i koszy na śmieci. Najważniejszym elementem urządzenia jest pompa. To ona wytwarza odpowiednie ciśnienie dla wody, która z pistoletu natryskowego wylatuje z siłą powyżej 100 bar. Dzięki temu sprawnie usuwa silne zabrudzenia. W myjkach możemy regulować temperaturę wody oraz wybrać rodzaj strumienia – wachlarzowego lub wirującego, co przydaje się w dotarciu do zakamarków sprzątanych miejsc. 

Miotła

Prekursorka sprzętów sprzątających. To od niej wszystko się zaczęło i wciąż na niej opiera się wiele prac. Niezastąpiona w mieście przy regularnych porządkach, które prowadzimy na 3,4 mln m² chodników. Wśród tysięcy pracowników służb oczyszczania miasta są ekipy szybkiego reagowania. To podzielona na brygady grupa ponad 100 pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta, których wysyłamy do usuwania nagłych zabrudzeń. Tylko oni zużywają rocznie aż 350 mioteł.

Technologia wciąż idzie do przodu, dotyczy to także branży porządkowej. Już całkiem niedługo na tej liście może pojawić się kolejne ciekawe urządzenie usprawniające dbanie o porządek w Warszawie.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115