Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-03-04

Wielkie pozimowe porządki

Wiosenna pogoda pozwala na zintensyfikowanie porządków po zimie. Kompleksowo działamy na ulicach, chodnikach, przystankach i ścieżkach rowerowych.

W tym roku dodatnie temperatury i słoneczne dni wyprzedziły kalendarzową wiosnę. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły nam zwiększyć zasięg sprzątania i ogłosić gruntowne wiosenne porządki.

Zamiatanie na wiosnę

Jako pierwsze wystartowały prace, które nie wymagają użycia wody i nawet w przypadku spadku temperatury poniżej zera nie zagrażają bezpieczeństwu, czyli zamiatanie terenów dla pieszych. Już w styczniu, kiedy ustąpiły mrozy, ekipy z miotłami zaczęły porządkować przystanki komunikacji miejskiej z piasku, który był tam używany podczas opadów śniegu i zagrożenia gołoledzią. Kompleksowe zamiatanie dotyczy 3,5 mln m kw. chodników i przystanków, a także tras dla rowerów, gdzie usunięcie piasku jest szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów.

Nieduża mechaniczna zamiatarka czyści ścieżkę rowerową, w tle wejście do stacji metra

Zamiatarka czyści ścieżkę rowerową

Czyściej to bezpieczniej

Stabilne dodatnie temperatury w dzień i w nocy to znak, że można w pełni rozpocząć sprzątanie, do którego używana jest woda, czyli oczyszczanie ulic i torowisk tramwajowych. Każdej nocy zamiatarki i zmywarki systematycznie czyszczą kolejne jezdnie, po których jeżdżą autobusy – łącznie to 1500 km.

Gruntowne posprzątanie zanieczyszczeń, które nagromadziły się na ulicach w czasie zimy, ma znaczenie nie tylko dla estetyki. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg, ale także i jakości powietrza, która bezpośrednio wpływa na zdrowie mieszkańców stolicy. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, wiosenne porządki zakończymy przed świętami wielkanocnymi.

Zapadający zmrok, zmywarka myje jezdnię na moście, w tle widoczne wieżowce,

Zmywarka myje ulicę

Sprzątanie na mokro

Zlecamy również mycie terenów dla pieszych i miejskiej infrastruktury, czyli 1,3 tys. wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych, wraz z ich otoczeniem – ławkami i słupkami z rozkładami. Do pracy wyrusza także szorowarka, która do Wielkanocy umyje ponad 70 tys. m kw. powierzchni. To chodniki w reprezentacyjnych miejscach stolicy – przy Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej oraz pl. Pięciu Rogów.

Niebawem wystartuje, wpisujące się w miejską akcję #StopBazgrołom, specjalistyczne mycie koszy z pseudograffiti. Planujemy wyczyścić ich nawet 1000, a już teraz mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje pomazanych pojemników do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Szorowarka czyści chodniki na Nowym Świecie

Szorowarka czyści chodniki na Nowym Świecie

W ciągłej gotowości

Mimo, że aktualna pogoda wskazuje na nadejście wiosny, dla służb oczyszczania nadal trwa sezon zimowy. To oznacza całodobowe monitorowanie warunków meteorologicznych, a także gotowość do tego, żeby w razie potrzeby na ulice wyjechały posypywarki, a na tereny dla pieszych wyruszyły ekipy z piaskiem i szuflami.

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115