Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-11-07

Bez liści - bezpieczniej

Mokre liście to ryzyko poślizgu. Dla czystości i przede wszystkim bezpieczeństwa kompleksowo sprzątamy chodniki, ulice, torowiska i trasy rowerowe.

Weszliśmy w ten okres jesieni, kiedy z drzew intensywnie spadają liście, a to oznacza wzmożone prace dla służb oczyszczania. Liście nasiąknięte wodą po deszczu są śliskie, przez co mogą stwarzać niebezpieczeństwo poślizgu. Dlatego prowadzimy kompleksowe porządki na terenach dla pieszych, ulicach i torowiskach. W tym przypadku utrzymanie czystości idzie w parze z bezpieczeństwem mieszkańców. 

Porządki na chodnikach

Kompleksowo dbamy o czystość wybranych terenów dla pieszych. Regularnie zlecamy porządki na chodnikach, przystankach, schodach i kładkach, to w sumie ok. 3, 5 mln m kw. powierzchni. Aby posprzątać tak rozległe tereny i uzyskać oczekiwany efekt, ekipy porządkowe używają nie tylko tradycyjnych mioteł, ale także małych mechanicznych zamiatarek chodnikowych. Taki specjalistyczny sprzęt przyspiesza pracę i podnosi jej wydajność. Jednak nie powinny używać dmuchaw spalinowych, ten zakaz wprowadziliśmy jako standard realizacji prac porządkowych wiele lat temu w dbałości o jakość powietrza, czyli zdrowie warszawianek i warszawiaków.

Ekipa porządkowa zamiata liście z chodnika usuwając zamiatarki chodnikowej i mioteł, w tle ulica i wieżowce
O tereny dla pieszych dbamy kompleksowo

Sprzątanie tras rowerowych

Dla bezpieczeństwa użytkowników dwóch kółek gruntownymi porządkami obejmujemy także ścieżki rowerowe. Z tras, oprócz liści, usuwamy także piasek, szkło, a po deszczu - błoto. Sprzątamy całą szerokość pasa jazdy i w tym przypadku również używamy zamiatarek mechanicznych i mioteł.

Ekipa porządkowa miotłami zamiata trasę rowerową, w tle wieżowce
Porządki na tarsie rowerowej

Zamiatanie jezdni

Porządki prowadzimy również na ulicach i torowiskach. Regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, sprzątamy na mokro każdą z 1300 km ulic. Systematycznymi porządkami ograniczamy ilość zanieczyszczeń na jezdniach, w tym liści, które wilgotne mogą doprowadzić do poślizgu, a w przypadku tramwaju wydłużyć drogę hamowania. Dodatkowo minimalizujemy ryzyko zatykania studzienek kanalizacyjnych, co ma znaczenie zwłaszcza przy intensywnych opadach deszczu.

Zamiatarka sprząta utwardzone torowisko tramwajowe, na pierwszym planie przystanek tramwajowy
Utwardzone torowiska najpierw zamiatamy na mokro, a następnie zmywamy

Sprzątanie na wezwanie

Oprócz planowego sprzątania chodniki, trasy rowerowe i ulice oczyszczamy interwencyjnie. Do nagłych zdarzeń na drogach wyjeżdżają ekipy Pogotowia Porządkowego, a na terenach dla pieszych działają grupy szybkiego reagowania ZOM. Są one wysyłane w miejsca wskazane przez naszych kontrolerów, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Cennym źródłem informacji są również zgłoszenia mieszkańców, którzy przekazują swoje obserwacje do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115