Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-03-20

Wiosenne porządki na ulicach

Wiosna pojawiła się kilka dni wcześniej niż w kalendarzu, a na stołecznych ulicach widać już zamiatarki i zmywarki. Rozpoczynamy sprzątanie po zimie.

Dzięki sprzyjającym temperaturom rozpoczynamy gruntowne sprzątanie ulic po okresie zimowym. Na kilka ostatnich miesięcy regularne porządki na drogach były zawieszone, ponieważ do prac stosowana jest woda. Użycie jej przy ujemnych temperaturach doprowadziłoby do niebezpiecznej gołoledzi.

Na ulice, którymi kursują autobusy, czyli aż 1600 km dróg, wyjeżdżają zamiatarki i zmywarki. Sprzątają zalegający piasek i inne zanieczyszczenia. Prace prowadzone są na mokro, co ogranicza wzbijanie pyłów i korzystnie wpływa na jakość powietrza. Po kursie zamiatarek do pracy przystępują zmywarki, które dokładnie myją nawierzchnię.

Zamiatarka sprząta jezdnię nocą, w tle wieżowce
Pozimowe sprzątanie na mokro obejmuje 1600 km warszawskich ulic

Czysto dla bezpieczeństwa

Usunięcie zanieczyszczeń, które nagromadziły się na jezdniach przez zimę, jest istotne dla estetyki miasta, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców. Aby jak najdokładniej oczyścić powierzchnie, zamiatarki i zmywarki na każdej ulicy pracują kilka razy. Działania i uzyskany efekt nadzorowane są przez naszych kontrolerów. Pojazdy są wyposażone w nadajniki GPS, które pozwalają nam na dodatkowy monitoring realizacji sprzątania. Czujniki pokazują nie tylko położenie pojazdu, ale także np. zużycie wody.

Zamiatarka na moście myje jezdnię, noc, w tle wieżowce
Każda ulica jest najpierw zamiatana, a następnie myta

Kompleksowe sprzątanie

Pozimowe czyszczenie ulic potrwa do świąt wielkanocnych, następnie jezdnie będą regularnie myte i zamiatane aż do jesieni. Przeprowadziliśmy już wiosenne porządki na ścieżkach rowerowych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także na terenach dla pieszych o powierzchni 3,5 mln m kw. Sprzątaniem po zimie objętych jest także 12 ha terenów zieleni na ponad 60 pętlach komunikacji miejskiej.

Pracownik firmy ogrodniczej grabi trawnik na pętli komunikacji miejskiej, w tle przystanek i autobusy
Na pętlach trwają porządkowe prace ogrodnicze

W zimowej gotowości

Choć prowadzimy już wiosenne porządki, to jeszcze nie odwołujemy zimy. Ponad 300 pługów i posypywarek pozostaje w całodobowej gotowości do działań, jeśli do stolicy powróci śnieg czy gołoledź. Przykład z poprzedniego roku pokazuje, że pogoda potrafi zaskoczyć. 1 kwietnia 2022 r. w Warszawie wystąpiły długotrwałe i intensywne opady śniegu. Konieczne było ogłoszenie akcji odśnieżania ulic i terenów dla pieszych.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115