Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-08-10

Wodny recykling

Już 5 pływalni oddało wodę do mycia ulic i torowisk. W tym tygodniu kolejne stołeczne baseny przyłączyły się do naszej ekologicznej akcji.

Woda jest bardzo cennym zasobem, to przekaz warszawskiej kampanii „Szanuj wodę – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj”. W racjonalne gospodarowanie wodą wpisuje się nasza ekologiczna akcja, którą prowadzimy we współpracy z miejskimi ośrodkami sportu.

Zamiatarka i zmywarka pobierają wodę z basenu - stoją przed budynkiem, mają podłączone węże strażackie

Woda z basenu jest przepompowywana do pojazdów służb oczyszczania

Drugie życie wody - dla czystości miasta

To już trzeci rok, gdy woda z pływalni, które opróżniane są na czas wakacyjnych przerw technicznych, zamiast trafić do kanalizacji jest pompowana do zamiatarek i zmywarek. Następnie wykorzystujemy ją do sprzątania na mokro warszawskich ulic i torowisk tramwajowych. Pomoc techniczną i pompy konieczne do przeprowadzenia akcji zapewnia Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej.

Wnętrze pływalni, strażak na brzegu basenu nadzoruje wypompowywanie wody

Strażak z OSP Wesoła nadzoruje przepompowywanie wody

Nie marnujemy - wykorzystujemy

Od początku wakacji wodę oddało pięć ośrodków – pływalnia „Wodnik” z Pragi-Południe, „Delfin” z Woli, basen przy ul. Lindego z Bielan, a także ochocki OSiR z Rokosowskiej i Centrum Sportu i Rekreacji WUM. Zamiatarki i zmywarki zatankowały już setki tysięcy litrów wody, które zostały użyte do porządków w mieście. Woda jest pobierana z basenów w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji, jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

Nasza ekologiczna inicjatywa to jedno z działań, które mogą łagodzić obecną trudną sytuację hydrologiczną, a idea wodnego recyklingu spotyka się z bardzo pozytywnymi reakcjami mieszkańców. Będziemy kontynuować akcję do jesieni, kiedy kończą sezon ośrodki z odkrytymi basenami.

Codzienne porządki

Dbamy o czystość 1300 km warszawskich ulic i torowisk, które od wiosny do jesieni regularnie sprzątamy na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Prace odbywają się według harmonogramu, który można sprawdzić w kalendarzu sprzątania. Za pozostałe warszawskie ulice odpowiadają inni zarządcy – urzędy dzielnic, GDDKiA oraz zarządcy osiedli.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115