Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-09-16

Zarząd Oczyszczania Miasta w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Włączamy się w tę kampanię, która promuje ekologiczne środki transportu, co w efekcie jest korzystne dla zdrowia i środowiska.

W tym roku ETZT obchodzony jest pod hasłem „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Podczas trwających od 16 do 22 września obchodów wiele instytucji w Polsce i na świecie propaguje zrównoważony transport oraz akcentuje zdrowy tryb życia.

Czyściej to zdrowiej

Jesteśmy jednym z kluczowych podmiotów dbających o porządek w Warszawie. Czystość przestrzeni publicznej to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Organizujemy regularne sprzątanie 1300 km warszawskich ulic, które zawsze odbywa się na mokro. Na mokro porządkowana jest również część torowisk tramwajowych. Te prace wpływają korzystnie na jakość powietrza co pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców.

Zamiatarka czyści ulicę nocą

Zamiatarka czyści ulicę, fot. Partner

Każda z podlegająca nam ulic czyszczona jest przynajmniej raz w tygodniu z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, w tym pozostałości transportowych. Dzięki sprzątaniu na mokro pyły nie są wzbijane w powietrze przez ruchu samochodowy, co poprawia jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy.  

Szybkie sprzątanie po wypadku

Dojazdy – do pracy czy szkoły – trwające dłużej niż godzinę źle wpływają na samopoczucie. Czas przejazdów zwiększa się, kiedy dochodzi do wypadku czy innego zdarzenia drogowego. Dlatego dysponujemy Pogotowiem Porządkowym. Sprawna praca ekip pogotowia minimalizuje czas wyłączenia ulic z ruchu. Pogotowie działa przez 24 godziny przez wszystkie dni w roku i sprząta z jezdni nagłe zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Sprawne i dokładne posprzątanie ulicy skraca czas niedrożności drogi i trwania korków, a także opóźnień komunikacji publicznej.

​Pracownik Pogotowia Porządkowego ZOM sprząta miotłą ulicę po wypadku

Pracownik Pogotowia Porządkowego ZOM sprząta ulicę po wypadku

Bezpieczniej na rowerze i hulajnodze

Jednym z celów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z transportu publicznego oraz takich ekopojazdów jak rower czy hulajnoga. Aby rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się po przeznaczonych dla nich trasach, ścieżki powinny być nie tylko w odpowiednim stanie technicznym, ale i czyste. Ekipy interwencyjnego sprzątania ZOM reagują na zgłoszenia przekazywane przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 i w razie potrzeby oczyszczają trasy rowerowe z niebezpiecznego szkła, piasku czy liści.

Czyste przystanki

Dbamy również o pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, a korzystanie z autobusów, tramwajów i metra tak bardzo promuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z uwagi na komfort pasażerów oczekujących na pojazdy komunikacji publicznej zlecamy regularne sprzątanie przystanków i koszy na śmieci, które opróżniane są codziennie. Wiaty są systematycznie myte, a jeśli pojawią się na nich nielegalne plakaty czy pseudograffiti, są czyszczone interwencyjnie.

Do tego dekorujemy pętle komunikacji miejskiej, co ma uprzyjemnić pasażerom czas oczekiwania na podróż. Kwiatowe aranżacje pojawiają się na przystankach końcowych sezonowo, trzy razy w roku i są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkańców.

Plakat z napisem Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, 16-22 września 2021. Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie. Obok napisu kształt serca wypełniony grafiką symbolicznego miasta i poruszających się po nim mieszkańców. poniżej #MobilityWeek oraz flaga Unii Europejskiej

EZTZ po raz 20

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się już po raz 20, a udział w nim biorą tysiące miast i miejscowości z 53 państw. Kampanii zawsze przyświeca idea, aby miejskie środowisko stawało się coraz lepszym miejscem do życia. Zgodnie z tegorocznym przesłaniem, zachęcamy warszawiaków do spacerów, a także korzystania z rowerów i transportu publicznego. Czysta Warszawa to wspólna sprawa, dlatego służby oczyszczania miasta zachęcają także do dbania o czystość przestrzeni publicznej, co przełoży się na zdrowie i lepszą jakość życia.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115