Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Zgłoś kosz do wyczyszczenia
Które kosze trzeba wyczyścić z pseudograffiti? Mieszkańcy mogą zgłaszać pojemniki, z których trzeba usunąć nieestetyczne napisy i grafiki.
Kiedy tylko ustabilizują się dodatnie temperatury, rozpoczniemy usuwanie pseudograffiti z ulicznych koszy. Czyszczenie pojemników to jeden z elementów systemu utrzymania czystości w stolicy. Prace potrwają do końca jesieni i docelowo możemy objąć nimi nawet 1000 pojemników.
Woda w użyciu
Dla zminimalizowania niedogodności dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej, kosze na chodnikach i przystankach będą czyszczone w nocy. Do likwidacji bazgrołów ekipy porządkowe używają specjalistycznych biodegradowalnych środków czyszczących. Bez nich nie byłoby możliwe pozbycie się śladów po sprejach, których wandale używają do tworzenia bohomazów. Do osiągnięcia finalnego efektu niezbędna jest także woda pod ciśnieniem, która dociera w szczeliny betonowej obudowy kosza. Dlatego konieczne jest ustabilizowanie się pogody, ponieważ prace można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy kiedy przez całą dobę będą się utrzymywać dodatnie temperatury.
Kosze są gruntownie czyszczone przy pomocy specjalistych środków
Widzisz – daj znać
To kolejny rok czyszczenia ulicznych koszy. W ubiegłym roku przywróciliśmy estetyczny wygląd ponad 900 pojemnikom. Wykaz koszy do umycia tworzą kontrolerzy ZOM, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem porządku. A ponieważ "Czysta Warszawa to wspólna sprawa", to każdy mieszkaniec, dla którego jest cenna estetyka przestrzeni publicznej, może wesprzeć służby oczyszczania. Zgłoszenia miejsc, gdzie stoi pomazany kosz, przyjmuje całodobowo Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Pseudograffiti to wandalizm
Malunki tworzone w miejscach, które nie są do tego wyznaczone, to akt wandalizmu, a nie wyraz sztuki, a w Warszawie są przestrzenie, gdzie można legalnie stworzyć graffiti. Mapa free graffiti dostępna jest na stronie Zarządu Dróg Miejskich.
Miejskie kosze
Zlecamy opróżnianie i czyszczenie 12 tys. koszy. Są one ustawione na chodnikach i przystankach oraz przy przejściach dla pieszych i wejściach do stacji metra. Pozostałymi 18 tys. pojemników na terenie Warszawy zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Lasy Miejskie.