Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-03-14

Zgłoś kosz do wyczyszczenia

Które kosze trzeba wyczyścić z pseudograffiti? Mieszkańcy mogą zgłaszać pojemniki, z których trzeba usunąć nieestetyczne napisy i grafiki.

Kiedy tylko ustabilizują się dodatnie temperatury, rozpoczniemy usuwanie pseudograffiti z ulicznych koszy. Czyszczenie pojemników to jeden z elementów systemu utrzymania czystości w stolicy. Prace potrwają do końca jesieni i docelowo możemy objąć nimi nawet 1000 pojemników.

Woda w użyciu

Dla zminimalizowania niedogodności dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej, kosze na chodnikach i przystankach będą czyszczone w nocy. Do likwidacji bazgrołów ekipy porządkowe używają specjalistycznych biodegradowalnych środków czyszczących. Bez nich nie byłoby możliwe pozbycie się śladów po sprejach, których wandale używają do tworzenia bohomazów. Do osiągnięcia finalnego efektu niezbędna jest także woda pod ciśnieniem, która dociera w szczeliny betonowej obudowy kosza. Dlatego konieczne jest ustabilizowanie się pogody, ponieważ prace można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy kiedy przez całą dobę będą się utrzymywać dodatnie temperatury.

Pracownik firmy sprzątającej myje wodą pod ciśnieniem betonowy kosz
Kosze są gruntownie czyszczone przy pomocy specjalistych środków

Widzisz – daj znać

To kolejny rok czyszczenia ulicznych koszy. W ubiegłym roku przywróciliśmy estetyczny wygląd ponad 900 pojemnikom. Wykaz koszy do umycia tworzą kontrolerzy ZOM, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem porządku. A ponieważ "Czysta Warszawa to wspólna sprawa", to każdy mieszkaniec, dla którego jest cenna estetyka przestrzeni publicznej, może wesprzeć służby oczyszczania. Zgłoszenia miejsc, gdzie stoi pomazany kosz, przyjmuje całodobowo Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pseudograffiti to wandalizm

Malunki tworzone w miejscach, które nie są do tego wyznaczone, to akt wandalizmu, a nie wyraz sztuki, a w Warszawie są przestrzenie, gdzie można legalnie stworzyć graffiti. Mapa free graffiti dostępna jest na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Miejskie kosze

Zlecamy opróżnianie i czyszczenie 12 tys. koszy. Są one ustawione na chodnikach i przystankach oraz przy przejściach dla pieszych i wejściach do stacji metra. Pozostałymi 18 tys. pojemników na terenie Warszawy zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Lasy Miejskie.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115