Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2020-11-26

Zimowe działania służb oczyszczania miasta

306 pługów i posypywarek oraz ekipy odśnieżające chodniki w całodobowej gotowości do akcji. Dla służb oczyszczania miasta zima już trwa – pierwsze wyjazdy posypywarek za nami.   

Sezon zimowy 

Chociaż kalendarzowa zima rozpoczyna się w grudniu, dla warszawskich służb oczyszczania miasta całodobowa gotowość zaczyna się znacznie wcześniej. Pierwsze interwencje przy porannych przymrozkach już za nami. Posypywarki działały na wiaduktach i mostach. 

Zimowy sprzęt

Przez całą zimę do dyspozycji Zarządu Oczyszczania Miasta jest nawet 306 pługów i posypywarek. To sprzęt, który odśnieża i zabezpiecza te ulice, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. W sumie to 1500 km warszawskich ulic. Pozostałe 1750 km ulic odśnieżanych jest na zlecenie dzielnic.  

 

Ekipa sprzątająca odśnieża przystanek i chodnik 

Decyzje dla bezpieczeństwa 

Decyzja o rozpoczęciu akcji na drogach, z których korzysta komunikacja miejska, zapada w Zarządzie Oczyszczania Miasta. Tu całodobowo sprawdzamy prognozy pogody i dane ze stacji meteorologicznych ustawionych na terenie stolicy. Do centrum dowodzenia ZOM docierają również meldunki od kontrolerów, którzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni ulic.  

                      

Pługi odśnieżają ulicę 

Pierwszy wyjazd posypywarek w sezonie 2020/21 

Nad ranem w sobotę 21 listopada temperatura powietrza spadła poniżej zera, a przy dużej wilgotności istniało ryzyko gołoledzi – wtedy pierwszy raz w tym sezonie posypywarki zadbały o bezpieczeństwo warszawskich kierowców. Drugi raz posypywarki wyjechały o poranku 26 listopada. Działania służb oczyszczania miasta dotyczyły wiaduktów i mostów. To miejsca, gdzie ze względów konstrukcyjnych śliskość pojawia się najszybciej. 

Sprzątanie chodników 

Bezpieczeństwo pieszych to odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodników. Mamy pod swoim nadzorem 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej, dojścia do stacji metra, kładki, schody, część miejskich chodników oraz miejsc parkingowych w strefie SPPN. To w sumie 3,4 mln m2 terenów. Gdy występują warunki zimowe, ekipy sprzątające w pierwszej kolejności pojawiają się na kluczowych przystankach, w okolicach stacji metra, na kładkach i schodach oraz na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. 

Jeśli chodniki przylegają do nieruchomości, odpowiada za nie właściciel tej nieruchomości. Odśnieżanie 1,9 mln m2 chodników oraz miejsc parkingowych w strefie SPPN przy drogach gminnych organizują urzędy dzielnic. 

Ciągnik wyposażony w pług odśnieża chodnik 

Kto jeszcze dba zimą o miasto?  

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta i urzędów dzielnic, za odśnieżanie odpowiada także m.in. Zarząd Zieleni m.st. WarszawyZarząd Terenów Publicznych, Zarząd Dróg MIejskich i administratorzy osiedli. Szczegółowe informacje o systemie zimowego utrzymania miasta można otrzymać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115