Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-04-29

Czystość bez przerwy

Majówka to dla wielu warszawiaków czas wolny od pracy. Jednak służby oczyszczania nie odpoczywają – żeby utrzymać porządek na oczekiwanym przez mieszkańców poziomie, trzeba sprzątać regularnie, bez względu na czerwone kartki w kalendarzu.

Warszawa żyje przez całą dobę, a w czasie przedłużonego weekendu, przy prognozowanej dobrej pogodzie, mieszkańcy chętniej wybiorą się na spacery. Dołączą też do nich turyści, którzy zwyczajowo w tym czasie liczniej odwiedzają stolicę. Aby taka wielomilionowa metropolia mogła sprawnie i bezpiecznie funkcjonować, konieczna jest ciągła praca służb – także tych odpowiedzialnych za porządek.

Czystość w mieście - codziennie i przez cały rok

Dla czystości miasta niezbędne jest regularne opróżnianie koszy na śmieci. Z 12 tys. pojemników ustawionych na przystankach i chodnikach, za które odpowiadamy, śmieci są wybierane codziennie. Częstotliwość opróżniania dopasowujemy do lokalizacji i natężenia ruchu pieszych. Podczas majówki w okolicy atrakcji turystycznych śmieci będą usuwane częściej, nawet 7 razy dziennie.

Ekipa porządkowa sprząta przystanek autobusowy - opróżnia kosz i zamiata chodnik. W tle wejście do metra.

Ekipa porządkowa sprząta przystanek

Trasy pod specjalnym nadzorem

Miejsca, gdzie jest najwięcej spacerowiczów, wymagają obecności ekip sprzątających, które zabierają z chodników te śmieci, które nie trafiły do koszy. Podczas majówki takim specjalnym nadzorem obejmiemy na przykład Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i ul. Miodowa, a także nowy most.

W pogotowiu dla bezpieczeństwa

Przez 24 godziny na dobę i przez cały rok działa Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta, które usuwa z ulic nagłe, niebezpieczne zanieczyszczenia. Działa po wypadkach, oczyszcza jezdnie po wyciekach olejów i paliw, a także zabiera ładunki, które wypadły z samochodów – w każdym miesiącu wyjeżdża do akcji kilkaset razy, w tym roku interweniowało już 1800 razy.

Pogotowie Porządkowe sprząta po wypadku, na pierwszym planie samochód pogotowia, na drugim ekipa zamiata jezdnie

Pogotowie Porządkowe ZOM sprząta jezdnię po wypadku

Czyste ulice

Regularne sprzątanie dotyczy też jezdni i torowisk tramwajowych. 1300 km warszawskich dróg od wiosny do jesieni czyścimy na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Jednak te prace odbywają się nocami, a ich harmonogram mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania.

Wieczór, zmywarka myje ulicę w centrum Warszawy

Zmywarka myje ulicę

Całodobowy monitoring porządku

Nad tym, czy prace zostały wykonane w terminie i odpowiednim standardzie, przez całą dobę czuwają kontrolerzy ZOM. Dodatkowo razem ze Strażą Miejską, sprawdzają czystość w mieście. Jeśli zauważą zaśmiecenie czy niebezpieczne uszkodzenie infrastruktury, interweniują u zarządcy terenu. Miejsca, które wymagają posprzątania lub naprawy, mogą zgłaszać również mieszkańcy – za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115