Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-03-18

Ekodziałania podczas sprzątania 

Po raz czwarty obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Warto szczególnie dziś pamiętać, jak ważne jest każde, nawet najmniejsze działanie, które ma na celu dbanie o środowisko.

Wzrost produkcji odpadów jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Bardzo głośno mówi się, że odpady to jedno z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Tylko warszawiacy produkują rocznie 760 ton odpadów. O ideach popularyzowanych przy okazji Światowego Dnia Recyklingu pamiętamy w naszej codziennej pracy.

Recykling to też ochrona środowiska

Recykling wspierają uliczne kosze do segregacji. Mieszkańcy Pragi-Południe mają do dyspozycji 80 takich pojemników. Pojawiły się w 20 lokalizacjach jako realizacja projektu z budżetu obywatelskiego.

Kosze do segregacji odpadów ustawione na rondzie Wiatraczna

Prawidłowo posegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu 

Drugie życie kwiatów

Co roku ZOM powtarza swoją akcję recyklingu kwiatów. Rośliny, które dekorują pętle tramwajowe i autobusowe przy sezonowej wymianie trafiają do mieszkańców. W ten sposób nowe domy znalazły już bratki i pelargonie.

Kobieta stoi na pętli Nowe Bemowo ze skrzynką pełną bratków

ZOM jako pierwszy w Warszawie zorganizował akcję adopcji miejskich kwiatów

Dla lepszego powietrza

Oprócz szerzenia idei recyklingu ZOM prowadzi w stolicy szereg prośrodowiskowych działań. Jednym z nich jest dbanie podczas porządków o jakość powietrza. Sprzątanie jezdni zawsze odbywa się na mokro, co minimalizuje wzbijanie się pyłów podczas zamiatania. Dodatkowo wykonawcy, którzy pracują na nasze zlecenie, mają całoroczny zakaz używania dmuchaw spalinowych. To pozytywnie wpływa nie tylko na stan powietrza, ale też ogranicza hałas. Zarówno same prace porządkowe, jak i sposób ich realizacji, są korzystne dla środowiska i poprawy komfortu życia w mieście.

Zamiatarka nocą sprząta jezdnię na mości Świętokrzyskim

Sprzątanie jezdni zawsze odbywa się przy użyciu wody

Auta na prąd

Najświeższym ekologicznym rozwiązaniem jest wzbogacenie floty samochodów służbowych ZOM o auta elektryczne. Wykorzystywane są w codziennym monitoringu czystości miasta oraz kontroli realizacji prac porządkowych.

Auta elektryczne wyjeżdżają z parkingu, stoją jeden za drugim.

Jazda samochodami zasilanymi na prąd to brak hałasu silnika i emisji spalin

Odpadowe statystyki

Skoro 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady, to oznacza, że wciąż jeszcze jest sporo pracy w zakresie szerzenia idei recyklingu. W edukacji może pomóc miejska wyszukiwarka Segreguj na 5 oraz działające na wyobraźnię statystyki podawane przez Ministerstwo Środowiska.

Infografika Selektywna zbiórka odpadów w liczbach; 66% Polaków segreguje odpady; statystyczny Polak zużywa rocznie 160 kg opakowań; 30% opakowań szklanych trafia na stłuczkę - każda tona stłuczki szklanej to 220 kg dwutlenku węgla mniej w powietrzu; w UE wurzyca się rocznie 36 mln ton opakowań z papieru, z czego 84% wraca do ponownego użytku; ponad 80% odpadów w morzach to tworzywa sztuczne; poziom recyklingu w 2030 r. ma wynieść 60%


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115