Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-01-24

Elektryki dla czystości miasta

Z pożytkiem dla środowiska, z korzyścią dla czystości m.st. Warszawy. Wzbogaciliśmy naszą flotę o samochody elektryczne. Wykorzystujemy je w codziennym monitoringu czystości i realizacji prac porządkowych.   

Auta elektryczne wzmocniły flotę naszych samochodów służbowych. Z czterech pojazdów korzystają kontrolerzy, którzy całodobowo monitorują stolicę pod kątem czystości, sprawdzają, jak firmy porządkowe wywiązują się ze swoich zadań polegających na utrzymaniu czystości ulic, torowisk, chodników i przystanków, a także opróżniania koszy. Ponadto zimą kontrolują warunki panujące na jezdniach, co jest konieczne przy podejmowaniu przez Znas decyzji o akcjach pługoposypywarek.   

Samochody elektryczne pojawiły się u nas jako odpowiedź na wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jednocześnie zauważamy codzienne korzyści z eksploatacji tego typu pojazdów. Choćby to, że ich użytkowanie na większą skalę, w tak ogromnym mieście jak Warszawa, może poprawić komfort życia mieszkańców. Napędzane elektrycznie pojazdy przyczyniają się do redukcji hałasu i wpływają korzystnie na jakość powietrza, a w tym obszarze od lat prowadzimy w stolicy szereg działań, także w zakresie prac porządkowych.

4 auta elektryczne marki Renault ZOE E-Tech ustawione po łuku.
Auta służbowe będą wykorzystane do kontroli czystości w mieście

Dla czystości i środowiska  

Korzystamy z 4 samochodów marki Renault ZOE E-Tech. Realny zasięg pojazdu to 395 km na jednym ładowaniu. Auta będziemy użytkować przez 3 lata na zasadzie wynajmu. Przetarg na tę usługę wygrała firma Arval Service Lease Polska sp. z o.o. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 108 tys. z programu "Mój elektryk" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koszt eksploatacji jednego pojazdu wyniesie 2,2 tys. zł miesięcznie.

Zbliżenie na gniazdo do ładowania auta elektrycznego
Jazda samochodami zasilanymi na prąd to brak hałasu silnika i emisji spalin

Nasze ekodziałania

Wynajem samochodów elektrycznych to nasze kolejne proekologiczne działanie. Narzędziem pracy naszych kontrolerów są także od lat służbowe rowery. Wśród innych działań jest także ekowspółpraca z miejskimi ośrodkami sportowymi. Woda, która była wypuszczana znasze  basenów w czasie przerw technicznych, nie trafiła do kanalizacji. Została przepompowana do zamiatarek i zmywarek i posłużyła do sprzątania warszawskich ulic i torowisk tramwajowych.   

Na Pradze-Południe ustawiliśmy 80 ulicznych koszy do segregacji w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. W każdej z 20 lokalizacji pojawiły się po cztery pojemniki - na szkło, papier, metal i plastik oraz bioodpady.  

Przed laty rozpoczeliśmy także w Warszawie działanie, które można nazwać recyklingiem kwiatów. Rośliny dekorujące pętle tramwajowe i autobusowe przy sezonowej wymianie gatunków trafiały do mieszkańców.   


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115