Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-07-06

Podsumowanie I połowy 2021: Sprzątanie ulic

Regularnie sprzątamy 1300 km warszawskich ulic. Od wiosny każda z nich była wyczyszczona na mokro już 17 razy.

Na warszawskie ulice i torowiska tramwajowe każdej nocy wyjeżdżają zamiatarki i zmywarki. Wiosną, gdy tylko pozwalały na to temperatury, jezdnie najpierw zostały gruntownie wyczyszczone po zimie, a następnie rozpoczęło się regularne sprzątanie, które potrwa do jesieni.

 

Zdjęcie pojazdu myjącego w nocy ulicę i dane: Sprzątanie ulic, I połowa 2021, 17 sprzątań na mokro. Na dole hasło: czysta Warszawa - wspólna sprawa. Logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Regularne porządki

Każda z 1300 km warszawskich ulic jest porządkowana na mokro przynajmniej raz w tygodniu – harmonogram prac mieszkańcy mogą sprawdzić na naszej stronie – https://zom.waw.pl/ulice/kalendarz-sprzatania. Tam, gdzie jest taka potrzeba, jak również w miejscach reprezentacyjnych, np. na Krakowskim Przedmieściu, sprzątanie zlecamy częściej. Regularnie czyszczone są również utwardzone torowiska tramwajowe. Od wiosny ulice zostały umyte średnio 17 razy.

Pojazd - zmywarka myje ulicę w nocy, w tle wieżowce

Zmywarka myje ulicę, fot. Partner

Dla estetyki, zdrowia i bezpieczeństwa

Sprzątanie ulic na mokro jest ważne nie tylko dla estetyki miasta, ale także dla bezpieczeństwa użytkowników dróg i zdrowia mieszkańców. Dzięki regularnym porządkom z ulic usuwany jest piasek, błoto i inne zanieczyszczenia, które mogłyby stwarzać zagrożenie poślizgiem. Czyszczenie na mokro ogranicza również wzbijanie się pyłu i kurzu, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.

Zamiatarka czyści jezdnię na moście

Zamiatarka czyści jezdnię na moście

Woda z basenów użyta ponownie

W ramach proekologicznego sprzątania stolicy, w te wakacje – podobnie, jak w zeszłym roku – współpracujemy z miejskimi ośrodkami sportowymi. Woda wypompowywana z basenów podczas przerw technicznych, zamiast trafić do kanalizacji, jest ponownie wykorzystywana do prac porządkowych w mieście – w tym również do mycia ulic i torowisk. Jako pierwszy w tym roku wodę do recyklingu udostępnił basen „Wodnik” z Pragi-Południe.

 

Zmywarki i zamiatarka pobierają wodę z basenu "Wodnik"

Zmywarki i zamiatarka pobierają wodę z basenu "Wodnik"

Dezynfekcja miasta

W wyjątkowych pandemicznych okolicznościach, w czasie szczytów zachorowań na COVID-19, warszawskie ulice były również dezynfekowane. Polewaczki zraszały wysoko ozonowaną wodą chodniki, przystanki i infrastrukturę porządkową. Dezynfekcją objęte były m.in. węzły komunikacyjne, zespoły przystankowe, okolice szpitali i przychodni.

Polewaczka zrasza ulicę i chodniki wodą wysokoozonowaną, w tle palma na rondzie de Gaulle'a

Polewaczka zrasza ulicę i chodniki wodą wysokoozonowaną

Czystość na wysokim poziomie

Kompleksowo dbamy o czystość, porządek, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo w Warszawie. Organizujemy regularne oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Efekty wymaganego przez nas wysokiego standardu utrzymania czystości są dostrzegane i docenianie przez mieszkańców miasta i turystów, co widać w sondażach. W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek dobrze ocenia 92% ankietowanych.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za czystość 1300 km głównych warszawskich ulic. Drogami o kategorii gminnej zajmują się urzędy dzielnic, drogami ekspresowymi – GDDKiA, a osiedlowymi – zarządcy osiedli.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115