Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-06-01

Zamiatarki na torach

Gdy tramwaje zjeżdżają do zajezdni, na torowiskach zaczynają działać pojazdy służb oczyszczania. Na sprzątanie na mokro mamy tylko około 4 godzin, do pierwszych porannych kursów tramwajów.

Nie wszyscy wiedzą, że trasy tramwajowe objęte są specjalistycznym sprzątaniem. Regularnie pracują na nich zamiatarki i zmywarki. Prace odbywają się nocami i obejmują ponad 300 tys. m2 stołecznych torowisk.

Z zegarkiem w ręku

To, co wyróżnia sprzątanie torowisk, to ściśle określony czas działania służb miejskich. Prace odbywają się tylko wtedy, gdy na torach nie ma tramwajów. To zaledwie około 4 nocnych godzin, podczas przerwy między ostatnimi a pierwszymi kursami. Wtedy zamiatarki i zmywarki mogą bezpiecznie pracować. Natomiast tam, gdzie sprzęt nie może wjechać, torowiska są porządkowane przez ekipy z miotłami.

Zamiatarka sprząta nocą torowisko tramwajowe, na pierwszym planie przystanek tramwajowy, w tle wejście do stacji metra

Zamiatarka sprząta torowisko tramwajowe

Regularnie i kompleksowo

Sprzątanie torowisk, mimo że odbywa się o ściśle określonej porze, wygląda podobnie do tego, jakim objęte są ulice, za które odpowiadamy.

Najpierw jest zamiatanie. I już na tym etapie używana jest woda, która zrasza szczotki, co ogranicza wzbijanie się szkodliwych dla zdrowia kurzu i pyłów. Następne jest zmywanie. Takie czyszczenie odbywa się średnio dwa razy w tygodniu, czyli około 60 razy na rok. Przeszkodą w regularności prac porządkowych może być tylko pogoda, elastycznie dostosowujemy harmonogramy do aktualnej aury i w czasie ulewnych deszczy odwołujemy działania.

Zmywarka myje nocą torowisko tramwajowe, w tle wieżowce i wejście do stacji metra

Zmywarka myje torowisko tramwajowe

Oczyszczanie torowisk to tylko część prac, które na nasze zlecenie odbywają się na warszawskich ulicach. Regularnie sprzątamy również 1300 km dróg. Zamiatarki i zmywarki pojawiają się na nich przynajmniej raz w tygodniu. W tym roku planujemy wyczyścić ulice na mokro blisko 40 razy. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram w kalendarzu sprzątania.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115