Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-11-02

Kosze czyścimy na mokro

Meble miejskie zachęcają mieszkańców do skorzystania, jeśli są zadbane. Dlatego regularnie czyścimy kosze na mokro. W tym roku szorowanie przeszło już około 5000 pojemników, kolejne będą myte w listopadzie.

Stan techniczny i estetyczny mebli miejskich wpływa na odbiór przestrzeni publicznej. O to, by w koszach nie było śmieci, a i same pojemniki były czyste, dba w Warszawie między innymi Zarząd Oczyszczania Miasta. Systematycznie zlecamy mycie koszy ustawionych na przystankach autobusowych, tramwajowych, przy wejściach do stacji metra, na chodnikach i przy przejściach dla pieszych. Do tej pory wyczyściliśmy już niemal 5000 koszy, a w kolejce do mycia czeka jeszcze kilkaset.

Woda dla czystości

Mycie koszy prowadzone jest głównie nocami lub nad ranem, dzięki czemu ekipy porządkowe nie zakłócają ruchu pieszego i komfortu pasażerów oczekujących na przystankach. Prace wykonywane są przy użyciu wody pod ciśnieniem. Przy pomocy myjek z betonowej obudowy spłukiwany jest brud, czyli kurz, piasek oraz ślady po jedzeniu. Bardzo często czyszczenia wymaga także chodnik wokół kosza.

Pracownik firmy porządkowej myje myjką ciśnieniową kosz. Obok widać wiatę przystankową, a w tle ulicę i przejeżdżający samochód.

Zanieczyszczenia z kosza usuwane są wodą pod ciśnieniem

Estetyczny wygląd

Kosz to zdecydowanie nie miejsce na bohomazy w postaci pseudograffiti. Systematycznie monitorujemy stan koszy i wyznaczamy do specjalnego mycia te, które zostały potraktowane przez wandali. W takich przypadkach służby porządkowe oprócz strumienia wody używają również specjalistycznych biodegradowalnych środków do usuwania bazgrołów. W tym roku wyczyściliśmy z pseudograffiti już 455 koszy.

Zbliżenie na betonowy kosz na którym jest wysprejowany napis. Widać rękę pracownika trzymającego pędzel w biało-czerwonej rękawiczce. Pędzlem nakłada na kosz bezbarwny preparat czyszczacy.

W przypadku kosza pomazanego pseudograffiti używa się środków ułatwiających czyszczenie

Regularne porządki

Przed wakacjami w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego zleciliśmy umycie 240 pojemników w Śródmieściu. A od wiosny, średnio raz w tygodniu, myte są kosze na Trakcie Królewskim i wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.

Odpowiadamy za 12 000 z około 27 000 ulicznych koszy na śmieci w Warszawie. Pozostałe są opróżniane na zlecenie innych zarządców, m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Terenów Publicznych, Zarządu Praskich Terenów Publicznych i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115